Portal - Dobra
 
polski Poniedziałek - 18 listopada 2019 Klaudyny, Romana, Tomasza      Witamy na Oficjalnej stronie SP im. L. Węgrzynowicza w Dobrej
Strona główna / Z życia szkoły
Menu
Informacje dla rodziców
Plan lekcji
Kalendarz roku szk. 2019/2020
Pracownicy szkoły
Dokumenty szkolne
Samorząd
Historia
Biblioteka szkolna
Zintegrowana Polityka Bezpieczeństwa
Projekt Cybernauci
Szkolne Koło Caritas
SKO
Publikacje nauczycieli
Świetlica szkolna
Nauczyciel
Archiwum
RODO
Kontakt
Rok szkolny 2018/2019
Najważniejsze wydarzenia w naszej szkole

Rok szkolny 2018/2019

Apel świąteczny / 21 grudnia 2018 r./


   W ostatnim dniu nauki przed przerwą świąteczną w szkole odbył się apel bożonarodzeniowy z tradycyjnymi jasełkami, przygotowanymi przez parafialną Grupę Młodzieżową, którą tworzą w większości uczniowie naszej szkoły, a prowadzi ks.J. Jasiak. Jasełka wzbogaciły piękne kolędy i pastorałki bożonarodzeniowe, a piękna scenografia i wymowne sceny związane z Bożym Narodzeniem  wprowadziły zgromadzoną publiczność w świąteczny nastrój. Mogliśmy po raz kolejny przeżyć historię narodzin Jezusa i przypomnieć sobie o najważniejszych darach, które każdy z nas może ofiarować nie tylko Dzieciątku, ale  i wszystkim wokół siebie, a są nimi dobroć  i życzliwość. Jasełka zostały bardzo ciepło przyjęte przez naszą społeczność szkolną i nagrodzone gromkimi brawami.

Na zakończenie uroczystości Dyrektor szkoły - pan Z. Syktus złożył wszystkim życzenia świąteczne i noworoczne. Następnie każda klasa udała się do swojej sali, gdzie pod opieką wychowawców odbyły się przygotowane przez uczniów wigilie klasowe.

Grupa kolędnicza / 20 grudnia 2018 r./


  Z okazji Świąt Bożego Narodzenia szkolna grupa kolędnicza udała się z życzeniami do kilku instytucji w naszej miejscowości, m.in. do Urzędu Gminy Dobra, SOSW, GOK, Banku Spółdzielczego, Zakładu Opieki Zdrowotnej, Biblioteki Publicznej. Występ kolędniczy wszędzie wzbudził podziw  zdolności wokalno – muzycznych uczniów, którzy zorganizowali się spontanicznie w ostatnich dniach grudnia, by złożyć życzenia świąteczne partnerom szkoły.

Odwiedziny Świętego Mikołaja / 6 grudnia 2018 r./


     6 grudnia szkołę odwiedził Święty Mikołaj, który obdarował dzieci hojnie prezentami… 

Wieczornica "W hołdzie Niepodległej" / 6 grudnia 2018 r./


     W szkolne obchody 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości  wpisuje się uroczysta  Wieczornica pod nazwą „W hołdzie Niepodległej”.

        Zgromadzeni Goście wysłuchali montażu słowno - muzycznego ilustrującego drogę, jaką przeszła nasza Ojczyzna do odzyskania wolności. Młodzi wykonawcy opowiedzieli słowami poetów, czym jest patriotyzm, honor, duma narodowa. Opowiedzieli o pięknie naszej Ojczyzny. Utwory poetyckie zostały okraszone pieśniami patriotycznymi w wykonaniu szkolnych solistów.

     Uroczystość zakończyła się wręczeniem nagród i wyróżnień uczniom, którzy osiągnęli najlepsze wyniki w Szkolnym Konkursie Recytatorskim. Gratulujemy zwycięzcom!

Spotkanie z podróżnikiem / 4 grudnia 2018 r./


  W cyklu spotkań z podróżnikiem Grupy „Trzask”, uczniowie naszej szkoły mieli w tym roku okazję posłuchać opowieści o Japonii – wspaniałym, ale i pełnym skrajności kraju Dalekiego Wschodu.Uczestnicy spotkania poznali kulturę, religię i zwyczaje panujące w Japonii, mogli przymierzyć tradycyjny strój japoński – kimono. Prezentowane piękne zdjęcia  z podróży były uzupełnione interesującym komentarzem, pełnym ciekawostek  o Japonii.                  Spotkania grupy Trzask od lat cieszą się w naszej szkole niesłabnącym zainteresowaniem, a uczniowie czerpią przy tej okazji mnóstwo nowych informacji i doświadczeń.​

Goście z Kopalni w Porąbce / 2 grudnia 2018 r./


W grudniu szkołę odwiedzili niecodzienni goście – przedstawiciele Zakładu Górniczego Kopalni w Porąbce (gmina Dobra), którzy ofiarowali szkole upominek w formie książek o wartości 500zł. Z przeznaczeniem na nagrody dla uczniów. Dziękujemy sponsorom za miły gest przedświąteczny!

Prelekcja firmy Traszkan / 28 listopada 2018 r./


W dniu 28 listopada uczniowie klas I – III uczestniczyli w prelekcji nt. ”Wiedzą o tym nawet dzieci, że ważna jest segregacja śmieci”, którą przeprowadzili przedstawiciele firmy „Traszkan” zajmującej się zbiórką odpadów w naszej gminie. Prelegenci pokazali uczniom jak powinna wyglądać prawidłowa selekcja, co dzieje się z zebranymi i poselekcjowanymi odpadami, zwrócili ich uwagę na potrzebę  odpowiedzialności za czystość otoczenia. Uczniowie praktycznie ćwiczyli segregację śmieci korzystając z odpowiednich pojemników. 

Odkrywcy historii 16 listopada 2018 r./


W obchody rocznicy Święta Niepodległości w szkole wpisuje się też występ grupy rekonstrukcyjnej „Odkrywcy historii”, która zajmuje się  propagowaniem wiedzy historycznej z okresu i i II wojny światowej. Prezentacja umundurowania i uzbrojenia żołnierzy z okresu walki o wolność Polski w latach 1914 – 1918 została wzbogacona prelekcją Pana A. Cieślika nt. „Gmina Dobra w latach 1914 – 1918”, z wyjątkowymi zdjęciami z tamtego okresu. Była to wspaniała, żywa lekcja historii naszego regionu i naszej miejscowości. 

Co czytali Wasi rówieśnicy 100 lat temu / 15 listopada 2018 r./


Dodatkową, wewnętrzną oprawą obchodów 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości w szkole była  organizacja w listopadzie wystawy  pt. „Co czytali Wasi rówieśnicy 100 lat temu” oraz organizacja konkursów: piosenki patriotycznej i konkursu recytatorskiego polskiej poezji patriotycznej.

Gratulujemy sukcesów wszystkim wyróżnionym uczniom!

Opowiadacz baśni M. Świstak 13 listopada 2018 r./


W dniu 13 listopada uczniowie klas I – V mieli okazję spotkania ze słynnym opowiadaczem i interpretatorem baśni – panem Mateuszem Świstakiem. Niezwykłe opowieści z krainy baśni w wykonaniu wyjątkowego artysty, sztukmistrza opowieści, sprawiły uczniom wiele radości…

100 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości / 9 listopada 2018 r./


W przededniu Narodowego Święta Niepodległości w szkole odbyła się uroczysta akademia poświęcona 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, po 123 latach niewoli. Szczególnym elementem tegorocznego, wspólnego świętowania tej wyjątkowej rocznicy, było odśpiewanie hymnu Polski przez wszystkich uczniów o godzinie 11:11 w całej Polsce (w dniu 9 XI).

Spotkanie ze Sławomirem Szmalem / 5 listopada 2018 r./


W listopadzie naszą szkołę odwiedzili wyjątkowi goście /z inicjatywy ks. A Kabaja/ – krajowy duszpasterz sportowców           ks. Edward Pleń i słynny polski bramkarz reprezentacji Polski piłkarzy ręcznych - Sławomir Szmal / wicemistrz świata z 2007, brązowy medalista Mistrzostw Świata 2009 oraz Mistrzostw Świata 2015, dwukrotny uczestnik igrzysk olimpijskich (2008 i 2016), najlepszy piłkarz ręczny świata roku 2009 /.

Ksiądz Edward opowiadał uczniom o świadectwach wiary wielu naszych wybitnych sportowców, którzy niejednokrotnie czerpią siłę i wolę walki z ogromnej miłości do Pana Boga i nigdy nie wstydzą się praktyk religijnych w codziennym, sportowym życiu, niezależnie od miejsca i okoliczności.

Pan Sławomir opowiadał m.in. o początkach swojej kariery i najpiękniejszych chwilach w meczach z orzełkiem na piersi, o sukcesach polskiej reprezentacji na kolejnych mistrzostwach świata. Odpowiedział też na wiele pytań uczniów. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze i na pewno pozostanie na długo we wspomnieniach wielu uczniów.

Światełko mojej pamięci / 31 października 2018 r./


Tradycyjnie, jak co roku, w przededniu Święta Wszystkich Świętych w szkole została zorganizowana akcja „Światełko mojej pamięci”, dzięki której przedstawiciele Samorządu Szkolnego zapalili symboliczne znicze na grobach Ofiar wojen oraz na grobach Zmarłych Nauczycieli i Pracowników szkoły, będące wyrazem pamięci i szacunku dla Ich dokonań. 

Gminny Dzień Edukacji Narodowej 15 października 2018 r./


W dniu 15 października, z inicjatywy Wójta Gminy Dobra odbyła się gminna uroczystość związana z obchodami Dnia Nauczyciela, z udziałem władz Gminy Dobra, wizytatora Małopolskiego Kuratorium Oświaty – Pani M. Lenartowicz, Dyrektorów, Nauczycieli i Pracowników szkół z terenu Gminy Dobra. Oprawę artystyczną uroczystości przygotowali w tym roku uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Wilczycach oraz ze Szkoły Muzycznej w Dobrej.

Dzień Patrona i Dzień Edukacji Narodowej 12 października 2018 r./


W dniu 12 października obchodziliśmy w szkole podwójne święto: Dzień Patrona i Dzień Edukacji Narodowej.

Do organizacji Dnia Patrona włączyły się w tym roku dwie pozaszkolne instytucje Gminny Ośrodek Kultury w Dobrej oraz Muzeum Etnograficzne w Krakowie. Z ich inicjatywy w szkole zorganizowano wystawę poświęconą osobie Patrona – prof. L. Węgrzynowicza oraz historii Dobrej, a także Grę wiejską pod hasłem „Dobrzańskie Duchy”, która miała wyjątkowo bogatą oprawę.

Oficjalne  obchody uroczystości rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą, w której uczestniczyli Uczniowie, Rodzice, Dyrekcja i Grono Pedagogiczne. Potem Uczniowie złożyli podziękowania Nauczycielom w okolicznościowej akademii z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

Dalsze świętowanie miało różne formy aktywności uczniów. Część uczniów zaangażowała się w grę wiejską, której towarzyszył przez cały czas Duch Patrona, najmłodsi uczniowie wzięli udział w konkursie plastycznym, a pozostali uczniowie udali się na spacer po okolicy, odwiedzając m.in. rodzinny dom profesora L. Wegrzynowicza.

Święto Drzewa 10 października 2018 r./


Święto Drzewa to ogólnopolska i międzynarodowa akcja sadzenia drzew, obchodzona co roku 10 października. Celem akcji jest zainspirowanie dzieci, młodzieży, nauczycieli i wszystkich uczestników do podejmowania lokalnych działań proekologicznych dotyczących sadzenia i ochrony drzew.

Przed tegoroczną, szkolną akcją sadzenia drzewek członkowie Szkolnego koła LOP wystąpili z krótkim programem okolicznościowym, a pracownik Nadleśnictwa w Limanowej - pan Jakub Zygarowicz wygłosił prelekcję nt. rozpoznawania gatunków drzew oraz ważnej roli leśnych ekosystemów, a także technik sadzenia i pielęgnacji drzew.

Szlakiem Walk Legionów Polskich na Ziemi Limanowskiej / 4-6 października 2018 r./


W dniach 4-6 października 2018 roku młodzież z terenu powiatu limanowskiego wyruszyła na trasę jubileuszowego XXV Rajdu Górskiego „Szlakiem Walk Legionów Polskich na Ziemi Limanowskiej”, w 100 rocznicę Odzyskania Niepodległości, który odbywał się w tym roku pod honorowym patronatem Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka. Był  to rajd upamiętniający walki Legionów i osobę Józefa Piłsudskiego na terenie powiatu limanowskiego oraz 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

 W rajdzie uczestniczyła także grupa uczniów z naszej szkoły, pod opieką Pani B. Żak. W kolejnych dniach rajdu uczniowie pokonali góry Ćwilin i  Łopień, z noclegiem zorganizowanym dla wszystkich uczestników rajdu w naszej szkole. Podsumowanie rajdu odbyło się w Tymbarku, gdzie m.in. odbył się okolicznościowy wykład nt. „Tymbarscy Strzelcy w drodze do niepodległości” oraz wręczono nagrody najaktywniejszym rajdowiczom.

"Z pasją do nauki" / 26 września 2018r./


 W dniu 26 września 70-osobowa uczniów naszej szkoły, uczestników projektu „Z pasją do nauki” uczestniczyła w wycieczce edukacyjnej, związanej tematycznie  z rozwijaniem umiejętności matematyczno-przyrodniczych i  informatycznych. 

Uczniowie odwiedzili w Krakowie Centrum Nauki i Zabawy KLOCKOLAND, w którym mieli możliwość zabawy z niezwykłymi, interaktywnymi instalacjami zbudowanymi z klocków LEGO, dzięki czemu mogli bliżej poznać zagadnienia ciekawego świata techniki. 

Natomiast w Obserwatorium Astronomicznym w Niepołomicach           uczniowie uczestniczyli w prelekcji nt. zjawisk astronomicznych na             niebie i  najnowszych rezultatów obserwacji Wszechświata, a w               Planetarium podziwiali zjawiska astronomiczne związane z wyglądem         nieba gwiaździstego w różnych szerokościach geograficznych,                   ruchem planet i Słońca, fazami Księżyca oraz ruchem obrotowym             Ziemi.


Dzień Patrona 19 września 2018 r./


19 września obchodziliśmy symboliczne obchody Dnia Patrona, gdyż główne obchody zaplanowane są w tym roku wyjątkowo na dzień 12 października. Uczniowie  klasy 5b przygotowali uroczysty apel poświęcony osobie Patrona. Przedstawiciele Samorządu odwiedzili grób Patrona i zapalili znicze.

Wycieczka do Wrocławia 13-15 września 2018 r./


W dniach 13-15 września uczniowie klas VIII zwiedzali Wrocław i okolice. We Wrocławiu odwiedzili m.in. piękną, zabytkową Starówkę – Ostrów Tumski,  podziwiali Panoramę Racławicką - główną atrakcję Wrocławia jaką jest ogromne malowidło, jedno z największych na świecie, upamiętniające polską historię, tj. Insurekcję Kościuszkowską i zwycięską bitwę stoczoną  4 kwietnia 1794r. pod Racławicami przez wojska powstańcze pod wodzą gen T. Kościuszki z wojskami rosyjskimi.  Uczniowie podziwiali też Ogród Japoński, którego piękno zachwyca wspaniałym nawiązaniem do kultury i sztuki japońskiej, słynną Halę Stulecia oraz najwyższy i najnowocześniejszy w Polsce budynek biurowo - widokowy – Sky Tower ( 220m wysokości, 50 pięter). W Książu  uczniowie zwiedzili jeden z najstarszych i największych ( po Wawelu i Malborku ) polskich zamków - zamek piastowski z końca  III wieku, pięknie odrestaurowany po wielu zniszczeniach.

Największą atrakcją dla uczniów było jednak Podziemne Miasto Osówka, ze grupa swoją tajemniczą i mroczną historią. Osówka -  to kompleks pomieszczeń wybudowanych w 1943 na potrzeby III Rzeszy, budzący  - po dziś dzień -  zachwyt zwiedzających. Obecnie Osówka jest miejscem, gdzie można poznawać historię  II wojny światowej w inny, mniej tradycyjny sposób niż zdobywanie wiedzy książkowej.

Wybory do Samorządu Uczniowskiego / 14 września 2018 r./


 Jak co roku, w drugim tygodniu września odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. W przeddzień wyborów odbyła się prezentacja kandydatów, a w dniu wyborów uczniowie głosowali tajnie na swojego przedstawiciela. Ostatecznie wybrano 11-osobowy Samorząd, który reprezentuje ogół uczniów Szkoły Podstawowej w Dobrej i działa w imieniu i na rzecz uczniów. Życzymy powodzenia nowemu Samorządowi w pracy podczas rocznej kadencji

 Rozpoczęcie roku szkolnego / 3 września 2018 r./


W dniu 3 września rozpoczęliśmy uroczyście nowy rok szkolny 2018/19. Było to pierwsze, powitalne spotkanie nowego Dyrektora szkoły - pana mgr Zbigniewa Syktusa i nowego Wicedyrektora – pani  mgr Anety Kokot z Gronem Pedagogicznym, Uczniami i Rodzicami. Dyrekcja złożyła wszystkim życzenia pomyślności w nowym roku szkolnym.

     W trakcie apelu pan Dyrektor złożył także podziękowanie pani mgr    Grażynie Nika za długoletnią pracę na stanowisku dyrektora szkoły.© Wszelkie prawa zastrzezone     INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: SP Dobra